Kalnų slidžių nuoma
Jeigu tik pradedate savo pažintį su kalnų slidėmis, slidžių nuoma yra geriausias būdas atrasti kokiu stiliumi ateityje čiuošite. Taip galėsite išbandyti keletą variantų, suprasti kas jums patinka, kokie slidžių ilgiai, slidžių ir batų kietumai, „radius‘ai“ jums tiks ir patiks. Pradedant slidinėti ir nežinant kas jums patiks, padaryti klaidą renkantis naują inventorių yra labai lengva. Pasirinkus nuomoti inventorių išvengsite pinigų švaistymo ir išsaugosite atostogų malonumą. Tiesa, konsultuojantis personalas turėtų išklausyti ir parinkti tinkamą inventorių, todėl vieta, kurioje nuomojatės slides turėtų kelti pasitikėjimą ir turėti patirtį šioje srityje.
Po 2-3 slidinėjimo kelionių jau pradėsite suprasti koks jums priimtiniausias slidinėjimo būdas, kiek mėgstate rizikuoti ir kokios trasos kelia didžiausią malonumą.
KĄ SVARBU ŽINOTI RENKANTIS SLIDINĖJIMO INVENTORIŲ?
TINKAMI KALNŲ SLIDŽIŲ BATAI
Yra keletas pagrindinių faktorių pagal kuriuos pasirenkami batai:
- Kietumas ir jo indeksas
- Bato dydis, pėdos plotis, kelties aukštis
- Bendras bato patogumas
- Kiti privalumai: sagtelės, reguliavimas, vidinio įdėklo medžiagų savybės, ventiliacijos ir t.t.
Slidžių bato kietumas/kietumo indeksas
Rodmuo, kuris nurodo bato išorinės plastikinės dalies kietumą, o ypatingai bato pėdos ir aulo dalių sąveiką/lankstumą. Kieto bato aulas lenkiamas link pėdos priekio lenkiasi mažiau, taip geriau perduodama jėga į slidės priekį ir mažinamas krūvis achilams didelių greičių ir apkrovų metu. Minkštas batas dirba atvirkščiai – yra lankstesnis ir skirtas komfortui, o ne dideliems greičiams.
Kietumo indeksas varijuoja 40-140.
Kieti batai (110-140) yra skirti agresyviai ir greitai čiuožiantiems profesionaliems slidininkams arba slidininkams su didesniu svoriu. Gerai perduodamas spaudimas slidei, geriausia galima jos kontrolė, tačiau mažiausias komfortas kojai. Gali būti naudojami su visų kietumų slidėmis.
Vidutinio kietumo (70-100) yra skirti vidutiniškai agresyviai ir ne taip greitai čiuožiantiems pažengusiems slidininkams arba pradedantiesiems su pespektyva tobulėti. Vidutinio ir nedidelio svorio slidininkams. Vidutinis komfortas. Gerai perduodamas spaudimas ir kontrolė slidei. Naudojant vidutinio kietumo batą nerekomenduojama naudoti kiečiausių indeksų slidžių. Minkštesnis batas prie didelių greičių prasčiau perduos slidei jūsų judesius, tad slidė gali vėluoti. Sunkiau iš slidės išspausite joje deklaruojamą apsisukimo spindulį (radius).
Minkšti batai (40-60) yra skirti pradedantiesiems, lėtai čiuožiantiems ar lengviems slidininkams. Nors perduodama jėga slidei yra prastesnė, tačiau minkštas batas suteikia kojai didžiausią komfortą. Minkšto bato nerekomenduojama komplektuoti su vidutinio kietumo ar kieta slide. Tokia kombinacija prastai dirbs visose sąlygose, lėtose ir greitose trasose.
Slidžių nuomoje dažniausiai rasite minkštus ir vidutinio kietumo batus. Pažengę slidininkai įprastai linkę turėti nuosavus, pagal jų pėdą išsiformavusius batus.
Bato dydžio pasirinkimas
Bato dydžio rodmuo atitinka vidpadžio ilgį centimetrais. Renkantis ir matuojantis batus labai svarbu nepadaryti klaidos ir nepasirinkti per didelių batų. Per didelis batas gali sąlygoti prastą slidės valdymą ir traumas griuvimo metu.
Bato keltis neturi būti per aukšta, kad susiveržus batą, pėdos kulnas negalėtų kilnotis bate.
Batas neturėtų būti per siauras. Per siauras batas spaus pėdą ir pėdoje greitai pradėsite jausti skausmą.
Tinkamas ir teisingas bato ilgis turėtų būti toks, kad susiveržus batą ir stovint tiesiomis kojomis, pirštų galais truputį liestumėte bato priekį. Šiek tiek pritūpus ir pasvirus į priekį (kai svirdami į priekį ženkliu svoriu atsiremiate į bato liežuvį, o pėdos kulnui atsirėmus į bato kulną) pirštai turėtų atsipalaiduoti ir nebeliesti bato priekio. Tokia stovėsena yra teisinga slidinėjant ir tokioje stovėsenoje praleisite didžiąją dalį dienos slidinėjant. Pasirinkus per didelį batą, kai kulnas ir čiurna laisva bate, griuvimo atveju rizikuojate čiurnos išsisukimu jai esant bate.
Bendras bato patogumas
Slidžių nuomose batai nėra nauji, jie avėti įvairių formų pėdų, vidinis įdėklas gali būti išsigulėjęs tad įdealaus apgludimo nereikėtų tikėtis. Matuojantis svarbu pabūti su batu keletą minučių ir pajausti ar kažkurioje dalyje nėra aštraus spaudimo ties čiurnos ar pėdos kauliukais. Jeigu jaučiate aštrų spaudimą, matuokitės kitus batus. Taip pat svarbu visas bato sagtis veržti tolygiai, užtikrinant tolygų plastiko spaudimą per visą batą.
Kiti privalumai. Sagtelės, reguliavimas, vidinio įdėklo savybės.
Batai su metalinėmis sagtelėmis yra patvaresni. Jos tvirtesnės griuvimo atveju užkliudžius už kliūties. Metalinės sagtelės taip pat turi mikroreguliaciją, kuri gali būti naudinga norint batą susiveržti komfortiškai.
Nuomoje taip pat siūlome batus su reguliuojamu kietumo indeksu (50-70, 70-90, 90-110). Reguliuojamas kietumas reikalingas norint maksimalaus komforto. Pirmomis slidinėjimo dienomis, kai tik pradedate čiuožti lengvomis trasomis, galite nusistatyti mikštesnį indeksą, o kai pradedate čiuožti sunkesnėmis trasomis, nusistatyti didesnį kietumo indeksą.
Brangesni nuomos batai, su didesniu (vidutiniu) kietumo indeksu, dažniausiai turi ir kokybiškesnį vidinį įdėklą. Tokie įdėklai turi antibakterinius ir ventiliacinius sluoksnius. Ventiliaciniai sluoksniai užtikrina susikaupiančios drėgmės išgarinimą per bato aulo viršų, kas sąlygoja sausesnę ir šiltesnę pėdą visą slidinėjimo dieną.
KAIP PASIRINKTI KALNŲ SLIDES
Mūsų kalnų slidžių nuoma Kaune siūlo skirtingų ilgių ir kietumų slides. Dominuojantis inventorius skirtas paruoštų trasų slidininkams.
Koks tinkamas slidžių ilgis ir kietumas reikalingi jums?
Slidžių kietumas
Panašiai kaip su batais. Gamintojai dažniausiai siūlo slides su kietumo indeksais 4-15, bei atskirą nuominių slidžių seriją.
Jeigu nuominės slidės dažniausiai yra didesnio atsparumo subraižymams ir kt., bet skirtos naudoti visiems pradedantiesiems, tai standartinės slidės su kietumo indeksais daugiau sofistikuotos.
Lengvos ir mažo kietumo indekso slidės (4-7) skirtos pradedantiesiems, komfortui, nedideliam greičiui ir lengviems slidininkams, moterims. Tokias slides pavertus ant kanto, jos lengviau persilenkia ir lengviau suka posūkyje. Jas reikia mažiau prispaudinėti norint išgauti nurodytą radius‘ą. Esant dideliam greičiui, tokios slidės lengviau pasiduoda torciniam (išilginiam) persukimui, tad didėja rizika, kad posūkyje slidės briauna paslys ir nugriūsite.
Vidutinio kietumo indekso slidės (8-10) skirtos pažengusiems ar didesnio svorio, bei didesniais greičiais čiuožiantiems slidininkams. Slides sunkiau prispausti ir perlenkti esant mažam greičiui, tad lengvas teisingas manevravimas lengvam slidininkui, mažu greičiu, tampa sudėtingesnis. Vis tik čiuožimas ir posūkių įveikimas didesniu greičiu yra lengvesnis ir malonesnis negu su mažo kietumo slidėmis. Kietesnė slidė stabili ir leidžia labiau mėgautis net ir apledėjusia danga.
Didelio kietumo indekso slidės (11-15) skirtos profesionalams, didelio svorio ar dideliais greičiais, bei apledėjusiomis dangomis čiuožiantiems slidininkams. Slidė tvirta, sunki, nepasiduoda torciniam persukimui. Posūkyje pastačius slidę ant briaunos, jos "uodega" net esant dideliam spaudimui nepasisuka per išilginę ašį ir „nepaleidžia“ dangos. Čiuožiant tokia slide galite visiškai ja pasitikėti. Tikras malonumas, kai mokate ją tinkamai valdyti.
Norint minkštai čiuožti nedideliu greičiu, su kieta slide reikės dirbti ir papildomai ją prispaudinėti.
Kietai slidei būtinas kietas batas, kitaip visi jūsų judėsiai vėluos ir bus mažiau tikslūs.
Slidžių ilgis
Gamintojų rekomenduojamas slidžių ilgis – 5-15cm trumpesnės nuo slidininko ūgio.
Pradedantiesiems slidė turėtų būti 15cm trumpesnė negu slidininko ūgis.
Profesionalams - 5cm trumpesnė nuo slidininko ūgio.
Trumpesnė slidė bus lengviau valdoma prie mažo greičio, tačiau bus mažiau stabili prie didesnio greičio, o taip pat prastesnis jos slydimas.
Kuo ilgesnė slidė, tuo ji stabilesnė prie didesnio greičio bei lengviau slystanti sniegu.
TEISINGAS LAZDŲ ILGIS
Stovint tiesiai, alkūnes prispaudus prie kūno ir laikant lazdas, kampas ties alkūne turėtų būti ±90 laipsnių.
Pradedantiesiems lazdos yra sunkesnės, atsparesnės sulenkimams jas užgriuvus.
Pažengusiems ir profesionalams lazdos yra lengvesnės, rankenėlės padengtos kamštine ar kita medžiaga mažiau traukiančia šaltį.
TINKAMAI PARUOŠTAS NUOMOS INVENTORIUS
Net ir geriausiai parinktas, gerų savybių kalnų slidžių inventorius nėra galutinė stotelė jūsų puikių atostogų startui. Inventorius turi būti paruoštas. Batai išdžiovinti, slidžių kantai pagaląsti, padas išparafinuotas teisingu temperatūriniu parafinu, o apkaustai tinkamai sureguliuoti, kad atitiktų bato ilgį ir laiku atsikabintų nuo bato esant griuvimui.
Suprasdami, kad šie dalykai lemia labai daug, mūsų siūlomą nuomos inventorių kruopščiai ruošiame prieš kiekvieną išnuomojimą. Klientui rezervuojantis inventorių klausiame slidininko svorio, koks pažengimo lygis, kokioje temperatūroje slidinės. Į tai atsižvelgdami kiekvieną slidžių komplektą išleidžiame parafinuotą atitinkamu parafinu, kad slidė slystų kuo geriau. Kantus pagalandame, kad joks ledas nebūtų baisus, o net ir atsitikus klaidai, slidė nuo bato nulėktų laiku.
Pasitikėjimas yra svarbu, o mūsų inventoriumi galite pasitikėti!
Kviečiame pasirinkti mūsų kalnų slidžių nuomą Kaune. Didžioji dalis inventoriaus, tai slovėnų gamintojo ELAN slidės su unikalia Waveflex technologija, taip pat slovėnų gamintojo ALPINA batai, kurie puikiai tinka platesnei lietuviškai pėdai.
Nuomoje taip pat rasite šalmus ir slidžių krepšius patogiai kelionei.